Home Kulttuuri Donnat: Ikkunaprinssi-konsertti

Donnat: Ikkunaprinssi-konsertti

Lauluyhtye Donnat (Sonja Lumme, Eija Kantola ja Irma Tapio) esittää musiikkia, jonka paikka on syvällä suomalaisessa sielussa. Ihanat iskelmät, laulelmat ja svengaavat melodiat musiikin kultaisilta vuosilta hurmaavat yhä, ja niiden uudet sovitukset yllättävät riemastuttavasti.

Donnat ovat sitä mieltä, että tämä arvokas musiikkiperintö on säilytettävä tyylillä ja pieteetillä. Siksipä Ethän minua unhoita, Ikkunaprinssi, Kissa vieköön, Pojat, Suklaasydän, Sävel rakkauden, Volare ja monet muut hienot vanhat sävelmät helähtävät kolmen naisen voimin ja vievät vuosien taa aikaan, jolloin korot kopisivat ja kellohelma heilahti.

Yhtyeen jäsenet ovat todellisia pitkän linjan ammattilaisia musiikin saralla. Naisten musiikilliset taustat ovat hieman eri puolilta, niin iskelmän, laulelman, tangon, teatterimusiikin kuin jazzinkin parista. Se tuo oman mehevän mausteensa soppaan. Yhteistä Donnille on tietysti rakkaus laulamiseen, hyvään melodiaan ja kuulijan viihdyttämiseen.

Konsertin kesto n. 1 h 15 min, ei väliaikaa
Liput 20 €, ennakkomyynti Harjavallan kirjasto (vain käteinen ja tasaraha)

Järj. Lauluyhtye Donnat, yhteistyössä Harjavallan kirjasto- ja kulttuuripalvelut

Tapahtuma on päättynyt.

Päivämäärä

13.03.2019
Loppunut

Aika

19:00 - 20:15
Harjavalta-sali

Sijainti

Harjavalta-sali
Myllykatu 3 A, 29200 Harjavalta
kategoriat

Comments are closed.